+86-373-3020116
Inbyggd elektrisk hanteringsfordon
video
Inbyggd elektrisk hanteringsfordon

Inbyggd elektrisk hanteringsfordon

Användning: Transport av tunga material
Användning: Stålindustri, fabrik, lager, hamn
Märke: Perfekt
Lastkapacitet:1-300 ton
Specialfunktion: Anti-explosion, värmebeständig, lyftande
Kontrollläge: Pendel/Fjärr/PLC-kontroll
Strömläge: Batteri-/kabeldriven/skendriven....
Färg: Anpassad
Varumärke: PERFEKT
Transportpaket: Hela vagnen kommer att packas av Tarp.
Specifikation: Anpassad
Skicka förfrågan
Product Details ofInbyggd elektrisk hanteringsfordon

Produktbeskrivning:


1. Introduktion av materialöverföringsvagn

Vår linje av materialöverföringsvagnar är designade för att tillgodose behoven hos ett brett spektrum av industrier, inklusive stål, icke-järnmetaller, aluminium, fordon, stämpling, tung tillverkning och flera andra. Dessa vagnar är designade för att fungera på golv eller skenor och används för att transportera tungt material över kranutrymmen eller i områden som inte betjänas av en travers.

Alla enheter är utrustade med toppmoderna säkerhetsfunktioner inklusive säkerhetsljus, horn, stötfångare, dödmanskontroller och nödstoppsknappar av svamptyp. Våra överföringsvagnar utrustade med halvautomatiska och helautomatiska styrsystem är utrustade med ett brett utbud av helautomatiska säkerhetskontroller.



2. Applicering av materialöverföringsvagn

Vi utformar och tillverkar ett brett utbud av järnvägsstyrda överföringsvagnar, batteridrivna vagnar, intelligenta självgående vagnar, stansvagnar, industriella planvagnar, tippare och lyftplattformar som verkar inom många industriområden: metallurgi, tillverkning, olja och gas, matrisbutiker , skeppsvarv, kemiska anläggningar, bilindustri, gruvindustri, flyg, kraftproduktion, kolindustri, pappersbruk, metallbearbetning, lager och många andra!

bxc

3. Parameter för materialöverföringsvagn

ModellBXC-2TBXC-10TBXC-20TBXC-30TBXC-50TBXC-63TBXC-150T
Nominell belastning (T)21020305063150
Bordsstorleklängd(L)20003600400045005500560010000
Bredd (W)1500200022002200250025003000
Höjd (H)4505005506006507001200
Hjulbas (mm)1200260028003200420043007000
Hjuldiameter (mm)Φ270Φ300Φ350Φ400Φ500Φ600Φ600
Markfrigång (mm)50505050507575
Motoreffekt (Kw)11.62.23.556.315
Batterikapacitet (Ah)180160180250330400600
Batterispänning (V)24484848484872
Körtid vid full belastning4.324.843.53.332.9
Löpsträcka för en laddning (Km)6.57.24.84.243.63.2
Max hjulbelastning (KN)14.442.677.7110.4174221.4265.2


4. Företag och kunders besök

Henan Perfect är specialiserat på design och tillverkning av transportsystem för att lösa alla materialhanteringskrav. Vår produkt inkluderar industrisläp, överföringsbilar, elektrisk järnvägsöverföringsvagn, saxlyftbord, skivspelare och många andra specialartiklar. Vi designar våra speciella transferbilar för alla typer av industrier. Vi kan tillverka dem enligt kundens specifikationer. Vi kan till exempel förbereda dem för användning i skenor, med autonoma batterier eller för speciella applikationer.



5. Anpassning av materialöverföringsvagn

Materialhanteringsfordonet kan utformas för att åka på stålskenor eller så kan de köras direkt på golvet i din anläggning

Kapacitetsområde 1 ton till 300 ton

Push and Pull-drift eller helt motoriserad

Full styrförmåga eller kontrollerad rörelseriktning

Specialformat bordsstorlek för att passa din applikation

Lyftanordningar finns för enkel transport

Helautomatiska kontroller, trådlöst styrsystem eller en fast pendel

2

6. Hur kan transfervagnar anpassas?

Snälla berätta för oss:

Vilken last eller produkt kommer att överföras till vagnen?

Vad väger det tyngsta lyftet eller lasten?

Vilka är måtten? (Längd bredd höjd)

Vad är restiden och frekvensen? (Antal resor per , skift per dag:)

Vilket reseområde behöver du täcka? (Räls/cementgolv, inomhus/utomhus, rak linje, etc)

Hur långt är det att resa?

Annan relevant information eller användningsvillkor.


Populära Taggar: in-plant elektriska hanteringsfordon, Kina, tillverkare, leverantörer, fabrik, anpassad, tillverkad i Kina, Batteridriven materialöverföringsvagn, Batteridriven transportplattform, Elektrisk fjärrkontrollöverföring, Tung last i industriell överföringsvagn, Spårfri hanteringsvagn, Överföra vagn med lyftplattform

Skicka förfrågan

(0/10)

clearall